Kuduz Aşısı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler
20 Temmuz 2024

Kuduz Aşısı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kuduz Aşısı Sonrası

Kuduz virüsü, ısırılan bölgeye göre değişen farklı kuluçka dönemlerine sahiptir. Eğer hasta, baş veya boyun bölgesine yakın bir yerden ısırılmışsa hastalık belirtileri daha çabuk ortaya çıkarken, bacaklar ve ayaklar gibi beyne uzak bölgelerden ısırıldığı zaman daha uzun kuluçka dönemleri yaşanmaktadır. Ancak genel olarak kuluçka dönemi 40 gün olarak kabul edilmekte ve buna göre müdahaleler yapılmaktadır. Kuduz virüsü, merkezi sinir sistemini tutan bir hastalık olup, ölümcül sonuçları vardır. Kuduz aşısı iki çeşittir ve kişilere belirli aralıklarla yapılarak, kuduz virüsünün yok edilmesi planlanır. Bu aşılar hastanede yapılır ve ısırığın olduğu ilk gün, 3-7-14 ve 21. günlerinde olmak üzere 5 doz şeklinde uygulanır. Kuduz aşısı çocuklarda uyluk bölgesine, yetişkinlerde ise omuz başına uygulanmaktadır. Kuduz aşıları, ömür boyu koruma sağlamayan aşılar arasında yer almaz.


  • Hastalar kuduz aşısı yaptırdıktan bir veya iki gün sonrasına kadar, uyuşturucu madde, alkol veya antidepresan ilaçları kullanmamalıdır. Hastanın kullandığı başka ilaçların olması durumunda ise doktor tarafından değerlendirme yapılarak, hasta bu konuda yönlendirilecektir.
  • Aşı içinde bulunan albümine bağlı olarak birtakım alerjiler gelişebilir. Kuduz aşılarından sonra hastada aşı yapılan bölgede birtakım rahatsızlıklar, kızarıklıklar, ağrı, şişlik ya da kaşıntı gibi reaksiyonlar görülebilmektedir.
  • Kuduz aşısı yapılan hastaların %40'lık kısmında kuduz aşısı sonrası günlerde baş ağrısı, bulantı, kusma, karın ağrısı, baş dönmesi, kaslarda ağrı gibi şikâyetler görülmektedir.
  • Bazı aşılamalardan sonra özellikle de 2-21. gün içerisinde ürtiker, artralji, artrit, bulantı, kusma, ateş ve halsizlik gibi durumlar yaşanabilmektedir. Bu durumların yaşanmasındaki neden, vücudun verilen maddeye karşı antikor oluşturmasından kaynaklanmaktadır. Hafif yan etkileri nedeniyle tedavi asla kesilmemelidir. Bu yan etkiler bazı antienflamatuvar ve antihistaminiklerle engellenebilmektedir.
  • Eğer önceden kuduz aşısı olup vücudunda ciddi alerjileri olan kişilere aşılama yapılması gerektiğinde muhakkak doktorun uygun gördüğü bir antihistaminik verilecek ve tedavi bu şekilde birlikte devam edecektir. Bu gibi durumlarda tedavilerin kararını, kesilip kesilmemesi konularını muhakkak uzman bir doktorun yapması gerekir.

Ekstra Bilgiler

Kuduz aşısı sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında, hijyen kurallarına uyulması da önemlidir. Aşı yapılan bölgenin temiz ve kuru tutulması, enfeksiyon riskini azaltır. Ayrıca, aşılanan kişinin dinlenmesi ve sağlıklı beslenmesi iyileşme sürecini hızlandırabilir. Kuduz aşısı sonrası yan etkiler genellikle hafif ve geçicidir, ancak şiddetli reaksiyonlar durumunda hemen sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Canos

14 Temmuz 2024 Pazar

Merhabalar beni de kedi ısırdı 38 gün önce hemen aşılarını oldum kediyi on beş gün takip ettim sorun yok yaşıyor hala fakat son dozdan sonra baş dönmelerim vücutta seğirmeler ve boğaz ağrılarım ve yine yirmi gündür geçmeyen ishalim var doktorlar bu kadar uzun yan etki olmaz diyorlar şuan halan vücudumun yara ve egzamalı yerlerinde iğne batması ve karıncalanma mevcut akşamları el kol ve parmaklarımda uyuşmalar var yardımcı hangi bölüme gitmem gerek

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Canos,

Yaşadığın belirtiler oldukça rahatsız edici görünüyor. Aşılardan sonra böyle uzun süren yan etkiler gerçekten nadir olabilir, bu yüzden doktorların dediklerini dikkate almakta fayda var. Ancak senin rahatsızlıkların devamlı olduğu için bir uzmana daha görünmende fayda var. İlk olarak bir Dahiliye (İç Hastalıkları) uzmanına başvurmanı öneririm. Dahiliye uzmanı seni gerekli gördüğü durumlarda Nöroloji veya Enfeksiyon Hastalıkları gibi diğer uzmanlara yönlendirebilir. Geçmiş olsun, umarım en kısa sürede sağlığına kavuşursun.

soru

Blueeyes

14 Nisan 2024 Pazar

Kuduz asisi sonrasi agri kesici içsek bir sıkinti oluf mu?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Blueeyes,

Kuduz aşısı sonrası ağrı kesici almanız genellikle bir sorun oluşturmaz. Ancak, hangi ağrı kesiciyi kullanmanız gerektiği konusunda doktorunuza danışmanız en iyisi olacaktır. Sağlıklı günler dilerim!

Sevgiler,

2. Cevap
cevap

Raik

kuduz aşısı sonrası dikkat edilmesi gereken şeyler vardır:Hastalar kuduz aşısı yaptırdıktan bir veya iki gün sonrasına kadar, uyuşturucu madde, alkol veya antidepresan ilaçları kullanmaları önerilmez. Hastanın kullandığı başka ilaçların olması durumunda ise doktor tarafından değerlendirme yapılarak, hasta bu konuda yönlendirilecektir.

3. Cevap
cevap

Erva

Kuduz aşısı sonrası bir veya iki gün hastaların alkol ve antidepresan gibi ilaçları kullanmaları önerilmez, kullanılacak ilaçların doktar kontrolün de kullanılmadı önerilir.

soru

Ayse Altay

08 Nisan 2024 Pazartesi

Kızım yavru köpeğin biberonunu ağzına almıştı aşı başlandı beş doz önceki aşılarda huzursuzluk ve bacaklarda ağrı oluyordu ama en son aşıdan sonra titreme zaman zaman kendini sıkma huzursuzluk oluyordu norolojiye gittik bişi çıkmadı ama titreme biraz azaldı ama kas ağrıları 22 gün olmasına rağmen hala var ne zaman iyileşir ilaç yazılırmı bide unutmadan çenesinde de ağrı var

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Ayse Altay Hanım, yaşadığınız durum çok endişe verici olmalı. Özellikle çocuğunuzun yaşadığı belirtilerin bu kadar uzun sürmesi sizde kaygı yaratıyor olabilir. Nörolojik bir sorun çıkmaması sevindirici, ancak belirtilerin devam etmesi durumunda başka bir uzman hekime başvurmanız faydalı olabilir. Belki de bir pediatrik enfeksiyon hastalıkları uzmanı veya bir immünologla görüşmek iyi bir fikir olabilir. İlaç konusunda ise, sadece doktorunuzun önerisi doğrultusunda hareket etmeniz en doğru adım olacaktır. Çocuğunuzun çenesindeki ağrı da göz ardı edilmemeli ve bu konuda da uzman bir hekime danışmalısınız. Umarım kısa sürede sağlığına kavuşur. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Resul

Yavru kopegin biberonunu agzina aldi diye cocuga 5 tane ignemi vurdudurdunuz ? Yazik..

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kuduz Aşısı Süresi

Kuduz Aşısı Süresi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kuduz Mikrobu Nasıl Bulaşır?

Kuduz Mikrobu Nasıl Bulaşır?

Kuduz İnsan Belirtileri ve Tedavisi

Kuduz İnsan Belirtileri ve Tedavisi

Kuduz Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Kuduz Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Gebelikte Kuduz Aşısı

Gebelikte Kuduz Aşısı

Kuduz Virüsü Belirtileri ve Tedavisi

Kuduz Virüsü Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kuduz Belirtileri ve Tedavisi

Kuduz Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kuduz Kedi Nasıl Anlaşılır?

Kuduz Kedi Nasıl Anlaşılır?

Kuduz Aşısı Kaç Yıl Korur?

Kuduz Aşısı Kaç Yıl Korur?

Kuduz İğnesi Yan Etkileri Nelerdir?

Kuduz İğnesi Yan Etkileri Nelerdir?

Kuduz Köpek Belirtileri ve Tedavisi

Kuduz Köpek Belirtileri ve Tedavisi

Kuduz Hayvan Nasıl Anlaşılır?

Kuduz Hayvan Nasıl Anlaşılır?

Kuduz Nasıl Bulaşır?

Kuduz Nasıl Bulaşır?

Kuduz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kuduz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kedi Kuduz Aşısı Nasıl Yapılır?

Kedi Kuduz Aşısı Nasıl Yapılır?

Kuduz Köpek Isırması

Kuduz Köpek Isırması

Köpek Kuduz Aşısı Nedir Nasıl Uygulanır?

Köpek Kuduz Aşısı Nedir Nasıl Uygulanır?